Jak przygotować się do badań?
Jak przygotować się do badań?
Przed każdym badaniem należy pamiętać, że jakość wyników jest także uzależniona od odpowiedniego przygotowania. Prosimy Państwa aby zgodnie z naszym mottem: Lecz się odpowiedzialnie, zapoznali się Państwo z przygotowaniem do poszczególnych badań.
Zacznijmy od tego, że każda osoba powinna przynieść ze sobą dowód tożsamości a także w miarę możliwości historię choroby. Aby usprawnić proces wizyty, zachęcamy do przyjścia do naszego centrum co najmniej 10 minut przed wizytą.
KREW
Większość badań krwi powinno być wykonywane na czczo (bez śniadania). Dla Państwa dyspozycji, nasz punkt pobrań czynny jest od poniedziałku do soboty w godzinach 7:00 – 11:00. Przy badaniach obejmujących profil lipidowy i wątrobowy zaleca się również w dniu poprzedzającym badanie spożycie lekkiej kolacji do godziny 18:00.
Należy pamiętać, że do badań nie powinien przystępować się po nieprzespanej nocy i forsownym wysiłku fizycznym. Zażywanie leków w danym dniu musi być ustalone z lekarzem i ściśle związane z celem danego badania..
MOCZ
Do badania ogólnego moczu należy przynieść materiał w jednorazowym pojemniczku. Mocz powinien być oddany rano po przebudzeniu. Pierwszą porcję moczu należy oddać bezpośrednio do toalety, a dopiero potem do uprzednio przygotowanego pojemniczka opisanego imieniem i nazwiskiem.
Badania USG:
- USG JAMY BRZUSZNEJ
Badanie wykonywane jest całkowicie na czczo. Nie należy spożywać posiłków na 6 godzin przed badaniem. Dla osób z problemami zaparć i wzdęć wskazane jest zażyć 2-3 kapsułki espumisanu lub innego leku ułatwiającego wydalanie gazów jelitowych. Przed badaniem należy zadbać o wypróżnienie.
WAŻNE! W przypadku badania pod kątem pęcherza i/lub gruczołu krokowego należy na 1-2 godziny przed badaniem wypić około 1 litra niegazowanej wody i na badanie przyjść z uczuciem parcia na pęcherz moczowy.
- USG NARZĄDÓW RODNYCH / USG MIEDNICY / USG PROSTATY (przez powłoki brzusznej)
Badanie wykonywane jest przy pełnym pęcherzu oraz na czczo. Nie należy spożywać posiłków na 6 godzin przed badaniem. Przed badaniem należy wypić ok 1,5 l niegazowanej wody i nie oddawać moczu
- USG PIERSI
Badanie wykonywane jest między 1 a 10 dniem cyklu. W przypadku gdy przyjmowana jest antykoncepcja hormonalna- badanie może być wykonane w dowolnym dniu cyklu.
_______________________________________________________________________________________________
- Rodzaj wizyty. Określ rodzaj usługi (pierwsza wizyta, wizyta kontrolna, porada rodzinna, konsultacja dziecięca, współpraca w zakresie przeprowadzenia prezentacji, szkolenia, etc.).
- Cel wizyty/ temat wiodący. Prośba o nakreślenie celu/problemu dla którego umawiana jest wizyta – np. redukcja masy ciała, zwiększenie masy mięśniowej, choroby dieto-zależne, wsparcie w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych, etc.
- Wypełnienie dzienniczka żywieniowego. Przygotuj na spotkanie wypełniony wcześniej 2-3 dniowy dzienniczek żywieniowy, co umożliwi w gabinecie dłuższą rozmowę nt. stylu życia, zwyczajów żywieniowych, aktywności fizycznej, celów dietetycznych i innych ważnych kwestii. Do pobrania pod adresem https://www.znajomaklinika.pl/dzienniczek-zywieniowy
- Badania laboratoryjne. Jeśli posiadasz, przynieś ostatnie wyniki badań laboratoryjnych (np. morfologia krwi, glukoza, profil lipidowy, poziomy hormonów, etc.)
Przygotowała
Znajomaklinika.pl