Rehabilitacja | Rehabilitacja po porodzie

Urodziłaś niedawno dziecko i to jemu poświęcasz teraz 100% swojej uwagi? Pamiętaj jednak, że sprawna mama, to zadowolone dziecko, warto więc  sprawdzić, czy po porodzie wszystko jest w porządku z twoim zdrowiem.

Po powrocie ze szpitala do ciebie i dziecka przychodzi położna – i to pierwsza osoba, która może pomóc ci w sprawdzeniu stanu twojego ciała. Nie bój się zapytać, powinna umieć odpowiedzieć na twoje pytania dotyczące okresu połogu.  Jeśli jednak nadal czujesz się zaniepokojona i uważasz, że warto byłoby sprawdzić dalej, najlepiej udać się po fachową pomoc do fizjoterapeuty.

Co może cię zaniepokoić?

  • Utrzymujący się duży brzuch. Są kobiety, którym po porodzie brzuchy maleją natychmiastowo. Są też takie panie, których brzuch po okresie połogu, a nawet i dłużej zostaje, jak to określają, wielkościowo „jak w 5-tym miesiącu”. W jednym i drugim przypadku zawsze warto sprawdzić, czy nie masz rozstępu mięśnia prostego brzucha.
  • Problemy z nietrzymaniem moczu. Podczas ciąży i w trakcie porodu mięśnie dna miednicy (tak, to te, potocznie nazywane mięśniami Kegla) wykonują niewyobrażalną pracę. Mogą zatem być osłabione, bądź rozluźnione. Jeżeli zbagatelizujesz ten problem, to w przyszłości możesz mieć wiele dolegliwości, nie tylko bólowych (również w obrębie kręgosłupa), ale też związanych między innymi z nietrzymaniem moczu czy pogorszeniem życia seksualnego.
  • Ból kręgosłupa. Poród to duży wysiłek – to już wiemy. Potem dochodzi noszenie dziecka, karmienie (często w pozycji mocno zgarbionej) i przewijanie. Jednym zdaniem – twój kręgosłup nie daje rady przy takich przeciążeniach! Pamiętaj, że o delikatny masaż zawsze możesz poprosić partnera, ale jeśli nie masz takiej możliwości, to możesz udać się do fizjoterapeuty.

Jeżeli na którekolwiek z tych stwierdzeń odpowiedziałaś sobie w myślach: „O! To o mnie!”, to nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Do 1 roku po porodzie można zrobić wiele, aby wspomóc twój powrót do sprawności.

Przygotowała

mgr Małgorzata Kozłowska