Rehabilitacja | Czy jazda rowerem jest dla każdego?
Jazda rowerem jest bardzo popularną formą spędzania czasu wolnego. Korzystają z niej dzieci, dorośli jak i osoby starsze.
Ale czy jazda rowerem jest dla każdego? Jakie są zalecenia, a jakie przeciwwskazania?
Jazda rowerem jest odpowiednia dla niemal każdego. Poprawia naszą wydolność, wzmacniając serce i płuca, ćwiczy mięśnie brzucha i ramion, a tym samym pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Co więcej, regularna jazda rowerem pozwala obniżyć poziom złego cholesterolu (LDL), a podnieść dobrego (HDL). Zwiększa pojemność płuc, dzięki czemu krew staje się bardziej dotleniona. Wpływa pozytywnie na naszą psychikę: pozwala się zrelaksować, odprężyć, wyciszyć i pozbyć się stresu.
Jazda rowerem przeznaczona jest dla osób z nadwagą i otyłością bez ryzyka uszkodzenia stawów oraz tym, co chcą poprawić kondycję i sylwetkę. Nie obciąża kolan, nie nadwyręża ścięgien i mięśni oraz jest mniej kontuzjogenna.
Przy jakich chorobach niewskazana jest jazda na rowerze?
-schorzenia układu krążenia,
-zaawansowane choroby stawów i kręgosłupa,
-zaawansowana ciąża,
-choroby infekcyjne
Co należy zrobić po zakończonej jeździe?
Po pierwsze rozciągnąć się – jazda rowerem skraca mięśnie, przez co konieczna jest regeneracja włókien mięśniowych. Po drugie uzupełnić płyny i elektrolity. Po trzecie do pół godziny spożyć węglowodany.